TANSSIHARRASTUS

 

Keski-Pohjanmaan konservatorion tanssiosasto

Antaa tanssin laajaa perusopetusta lapsille, nuorille ja aikuisille, niin tytöille kuin pojille. Opetus on tavoitteellista ja vuosittain tasolta toiselle etenevää. Opintojen laajuus ulottuu harrasteopinnoista aina ammattiin valmentavaan koulutukseen asti. Opintojen intensiteetin voi kukin valita omista lähtökohdistaan ja tavoitteistaan käsin.

Tanssi on monipuolinen taidemuoto ja se voi olla myös ihana elämänikäinen harrastus. Sen parissa pääsee sukeltamaan maailmaan, jonka tukipilareita ovat hyvä fyysinen kunto ja notkeus, monipuolinen taito liikkua, visuaalisuus, näyttämötaiteet ja koko musiikin maailma ihanuudessaan.

 

Toimipisteet

Paahtimonkuja 1 (3.krs), 67100 Kokkola

Pelimannintie 1, 69600 Kaustinen

 

Opettajat/yhteydenotot

Yhteydenotot: baletti@kpkonsa.fi

Linjajohtaja Jenny Girod, 040 5954992, jenny.girod@kpkonsa.
- baletti 1.-4. luokat
- valmentavat opinnot 7-9 vuotiaat
- lastentanssi 4-6 vuotiaat 

Tanssipedagogi Raija Ilo, raija.ilo@kpkonsa.fi
- baletti 5.-10. luokat 
- harrastebaletti (teinit, aikuiset)
 
Tuntiopettaja Liana Vahtiala, liana.vahtiala@kpkonsa.fi
- nykytanssi, luova tanssi, pojat
 
Tuntiopettaja Linn Heinola, linn.heinola@kpkonsa.fi
- lastentanssi 4-6 vuotiaat
 
Tuntiopettaja Clara Raatikainen, clara.raatikainen@kpkonsa.fi
- Kaustisen toimipiste
 
Tuntiopettaja Mette Matomaa, mette.matomaa@kpkonsa.fi
- Tanssiakatemia
- Taideroihu